Školní výlet páťáků do Frenštátu pod Radhoštěm

01.06.2023
V pátek 26. 5. před osmou hodinou ranní se čtyřicet dětí ze tříd 5.B a 5.C sešlo u školy, aby společně vyrazilo na výlet do Frenštátu p/R. Nejdříve se jelo na exkurzi do Pohankového mlýna. Ve mlýně se děti usadily, a když se nasvačily, podívaly se v rámci exkurze na video, jak se pohanka pěstuje a zpracovává. Po asi půlhodinové přednášce se děti přihrnuly k prodejnímu pultu a skupovaly všechny možné druhy pohankových křupek a dokonce i pohankovou mouku. Přednáška měla úspěch. Anebo to udělala ochutnávka křupek, které byly v proutěných košících připraveny pro děti na každém stole…?, protože ošatky po exkurzi byly prázdné. Dětem chutnalo. U mlýna se v ohradě pasou kozy, což způsobilo dětem obrovskou radost a těmto užitečným zvířatům věnovaly velkou pozornost. Pak jsme vyjeli do nebe - tedy do Beskydského nebe, které se nachází v lokalitě Horečky. Pan řidič zaparkoval u staré Vlčiny a šli jsme asi půl kilometrů lesem k naučné stezce Beskydské nebe. Když jsme vstoupili do lesa, děti zvolaly: Hurá, jsme v lese! To nás fakt příjemně překvapilo. Došli jsme k nebi. Je to 85 metrů dlouhý vzdušný chodník, nachází se zde šest zastavení, kde se děti seznámily s životem obyvatel korun stromů. Mohly se podívat do ptačích příbytků, sednout si do orlího hnízda a hodně je zaujaly ptačí hodiny, dověděly se, v kolik hodin který ptáček vstává. Pak dostaly děti chvíli volný pohyb po areálu u nebe a skokanského můstku. Což je opět velmi potěšilo a výborně se pobavily, poběhaly, prostě bylo vidět, že jsou šťastné! Dále jsme došli do blízkých Rekovic, patřících také k lokalitě Horečky, a zde si děti mohly zasportovat na atrakcích postavených z přírodnin, jako například malá visutá dětská lanovka, nízká a nenáročná stěna postavená z větví, avšak snad nejvíce se vyřádily na dětském kolotoči. Kousek vedle se nachází Zvonička Strážkyně Beskyd, u níž nedávno vznikl Bosý chodníček. Téměř všechny děti si chodníčkem prošly, některé opravdu naboso, jiné v ponožkách. Dokonce několik dětí proběhlo chodníčkem tam i zpět, a to několikrát!
No, co se dá dělat, konec výletu se přiblížil, a vydali jsme se k Vlčině, k našemu autobusu. Celý výlet se děti chovaly slušně, a také naštěstí se nestal nikomu žádný úraz. V autobuse se děti také chovaly vzorně, pan řidič jel bezpečně, profesionálně. A počasí? To jelo na výlet s námi. Ani zima, ani vedro, prostě akorát, takže se celý výlet vydařil!

V Ostravě Porubě, 26. 5. 2023
Mgr. Věra Macáková, Mgr. Dana Vápeníčková,