Edvardovi zakázali dostudovat, nemohl učit, režim zakázal i jeho hudbu. Stal se dělníkem.
Zlo neskončilo – naopak v době normalizace začal být pronásledován StB a po velkých nátlacích spolupráci naoko podepsal, s vědomím, že nikomu neublíží, chtěl mít od šikany tehdejší státní bezpečnosti pokoj.
Po revoluci v listopadu 1989 mohl začít učit, dostudoval, opět začal skládat hudbu a zdálo se, že je šťastný. Jenomže to by nesměly vyjít tzv. Cibulkovy seznamy spolupracovníků StB, kde bylo i jeho jméno. Lidé se na něj začali dívat přes prsty, protože neznali jeho pravdivý příběh. Chodit s nasazenou hlavou padoucha, byla pro něj obrovská křivda.
Tyto životní mezníky v osudu pana Schiffauera zpracovali osmáci pod vedením své třídní p.uč. Lenky Pitnerové tak, aby upozornili na to, že pravda neleží na povrchu, že se musí hledat, že v životě nemůžeme dát na první dobrou. Videem, životopisem i veřejnou projekcí se rozhodli pana Schiffauera rehabilitovat – očistit jeho jméno a to se podařilo! Pan Schiffauer i jeho rodina byla velmi dojatá.
Gratulujeme osmákům za 1. místo v projektu a přejeme jim další úspěchy ve studiu. Projekt jim přinesl řadu zajímavých zážitků a setkání s novými lidmi. Osmáci pochopili, že dělat něco navíc se vyplatí a že si v životě mají stanovit velké cíle, jak jim zdůraznil dr. K. Lovaš z fakulty sociálních studií Karlovy univerzity. PaedDr. Lenka Pitnerová